دور جدید قالب های سایت و وبلاگ

دور جدبد تعمیر قالب های وب سایت

شما میتوانید قالب های قدیمی رو بدون نقص دانلود مجدد نمایید

در صورت وجود هر نقص یا ایرادی در قالب ما رو در جریان قرار بدید 

+ امکان ویرایش قالب برای خریدار

+ امکان ویرایش قالب برای تمام سرویس های وبلاگ ساز

+ سفارش و ساخت قالب جدید

آخرين ارسال هاي انجمن
سرطان، ورزش، درمان

فعالیت ورزشی منظم، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. آنچه شاید از آن بی خبر باشید، این است که ورزش خواصی دارد که برای درمان سرطان هم مفید است و می تواند خطر ابتلا به برخی انواع شایع سرطان را کاهش دهد...

علاوه بر این، اگر تشخیص داده شده که به سرطان مبتلا هستید، ورزش می تواند به شما کمک کند حین درمان و پس از آن حال بهتری داشته باشید. بیشتر کسانی که درمانشان موفقیت آمیز بوده است و به لحاظ بدنی فعال بوده اند، کمتر دچار خستگی مفرط می شوند، انرژی بیشتری دارند، کیفیت زندگی شان بهبود یافته و کمتر دچار افسردگی و اضطراب می شوند بنابراین چه به پیشگیری از سرطان علاقه داشته باشید چه به تازگی دچار سرطان شده یا تحت درمان باشید یا جزو افرادی باشید که چند سال است درمانشان به پایان رسیده، بهتر است از فواید ورزش منظم آگاه شوید.

توصیه طبی ورزشی

پیش از آغاز برنامه ورزشی با پزشک صحبت کنید تا با توجه به سن، میزان تجربه ورزشی، نوع سرطان، مرحله و نوع درمان و دیگر شرایط پزشکی، برنامه ورزشی برایتان در نظر بگیرد.

 

برنامه های ورزشی می تواند شامل ترکیبی از تمرین های هوازی و ایروبیک، حرکت های قدرتی و نرمش های انعطافی (کششی) باشند. تمرین های هوازی به قلب و ریه های شما کمک می کنند تا کارایی بیشتری داشته باشند و شامل فعالیت هایی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا می شوند. با اینکه در بیشتر بررسی های انجام شده روی ورزش و سرطان در مورد فعالیت های هوازی تاکید شده، شواهدی در دست است که حرکت های قدرتی نیز مزایایی دارند. حرکت های قدرتی ای که شامل کار با وزنه می شوند، توانایی عضلات را افزایش می دهند و به حفظ قدرت استخوان ها کمک می کنند. حرکت های قدرتی به خصوص برای بیمارانی که درمانشان موفقیت آمیز بوده و در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند؛ مثلا زنان یائسه حین درمان یا پس از آن و مردان مبتلا به سرطان پروستات که تحت هورمون درمانی قرار دارند، می تواند مفید باشد.

نرمش های انعطافی مانند حرکت های کششی و یوگا نیز مفید هستند، به این دلیل که دامنه حرکتی را افزایش و خطر جراحت را کاهش می دهند.

شیوه ای که برای خودتان مناسب است، انتخاب کنید. بعضی افراد هنگامی که در یک گروه یا با یک مربی خصوصی ورزش می کنند، از برنامه ورزشی راحت تر و بهتر پیروی می کنند و بعضی دیگر دوست دارند تنها ورزش کنند. بعضی ها توانایی پایداری در انجام یک برنامه ورزشی منظم را دارند، در حالی که بعضی دیگر چنین توانایی ای ندارند.

برنامه تمرینی باید با شدت کم و افزایش تدریجی و بدون ایجاد خستگی باشد. شروع با ۱۰ دقیقه ورزش هوازی توصیه می شود.

حتما هنگام ورزش یک همراه حضور داشته باشد.تمرین های ورزشی باید با توجه به نوع داروهای مصرفی و عوارض احتمالی آنها برنامه ریزی شود.

در طول رادیوتراپی ممکن است التهاب پوستی رخ دهد و حرکت را مختل کند.

اگر احتمال تهوع و استفراغ وجود دارد، فعالیت ورزشی را قطع کنید.

اگر تب دارید، ورزش نکنید.

اگر پلاکت خونتان زیر ۵۰ هزار در میلی متر مکعب است، احتمال اینکه حین ورزش زمین بخورید، وجود دارد پس مراقب باشید.

از پله ها و استپ برای ورزش استفاده نکنید زیرا احتمال به خطر افتادن و بروز خونریزی مغزی را افزایش می دهد.

ورزش فقط به صورت تمرین های هوازی ملایم شامل پیاده روی و دوچرخه ثابت و همچنین تمرین های کششی مفاصل توصیه می شود.

گرم کردن به مدت ۵ دقیقه قبل از تمرین به صورت ورزش آرام و مرحله سردکردن به مدت ۵ دقیقه بعد از تمرین ها فراموش نشود.

پیشگیری از سرطان

ابتلا به سرطان علل متعددی دارد اما در این بین، نقش شیوه زندگی بسیار مهم است. بی تحرکی عامل خطر مهمی در بروز سرطان محسوب می شود و فعالیت فیزیکی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از خطر بروز سرطان کولون (روده بزرگ) و پستان می کاهد و اثر حفاظتی در مقابل سرطان پروستات، ریه و رحم، تخمدان، لوزالمعده و... ایجاد می کند. حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت جسمی روزانه برای ۵ روز در هفته یا بیشتر باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان و کولون می شود. حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت ورزشی در روز، طی ۵ روز در هفته، در پیشگیری از ابتلا به سرطان کودکان نیز تاثیرگذار است.

تاثیر ورزش بر درمان

ورزش در پیشگیری از عود انواع سرطان نقش موثری دارد و با انجام فعالیت های ورزشی، کنترل و کاهش وزن تاثیر مثبتی در افزایش عمر بیماران سرطانی مشاهده می شود.

انجام فعالیت ورزشی باعث افزایش ظرفیت تحمل فعالیت ها، قدرت عضلات، کنترل وزن بدن، خستگی و تهوع، کنترل افسردگی و اضطراب و داشتن احساس خوب و بهبود کیفیت زندگی می شود.

تاثیر ورزش بر سرطان ها مستلزم انگیزه قوی و تعهد به آن است. سرطان های روده بزرگ و پستان از انواع سرطان های بسیار شایع اند و به نظر می رسد ورزش به طور چشمگیری خطر ابتلا به هر دوی آنها را کاهش می دهد. مشخص شده فعالیت ورزشی ۴۰ تا ۵۰ درصد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و ۳۰ تا ۴۰ درصد خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.

نسخه ورزشی

قبل از شروع یک برنامه ورزشی، مهم است شرح حالی از بیمار و اینکه آیا در گذشته سابقه فعالیت های ورزشی داشته یا نه، گرفته و عوارض و مشکلات بیمار شناسایی و ارزیابی شود. نسخه ورزشی با توجه به نوع سرطان، شیوه درمانی و پاسخ های فردی به درمان، سطح خستگی، تهوع، درد، لاغری ایجادشده در اثر ابتلا به بیماری و تناسب بدنی بیمار ارائه می شود.

بهترین تمرین ها

درباره نوع، شدت و مدت تمرین های ورزشی و تاثیر آنها بر درمان سرطان، توجه به نکته های زیر سودمند است:

نوع: بیشتر ورزش هایی که باعث درگیری عضلات بزرگ می شوند، مناسب هستند ولی بهترین و ایمن ترین روش تمرینی در بیماران مبتلا به سرطان، پیاده روی و قدم زدن است. دوچرخه ثابت هم برای بیماران مبتلا به سرطانی که دچار اختلال تعادل هستند، مناسب است. تمرین با وزنه های سبک هم برای جلوگیری از لاغری عضلات توصیه می شود.

شدت و مدت: شدت ورزش ها باید سبک و متوسط باشد و در دوره کوتاه تر انجام شود (مثلا ۵ یا ۱۰ دقیقه یا حداقل ۳ یا ۵ بار در هفته.) اغلب مطالعه ها، ورزش با شدت متوسط را که ۳ تا ۵ روز در هفته برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در هر جلسه انجام می شود، توصیه می کنند. این نسخه به نظر می رسد برای بیشتر بیماران مبتلا به سرطان مناسب باشد اما ممکن است نیاز باشد تغییراتی در آن برحسب درمان های رایج پزشکی، شرایط و سطح تناسب جسمی فرد انجام شود. تعدادی از افراد مبتلا به سرطان در زمان های خاصی طی درمان به دلیل بیماری و خستگی علاقه ای به ورزش ندارند که باید این مساله در نظر گرفته شود.

نکته کلیدی: نسخه ورزشی ای که به این بیماران داده می شود باید به گونه ای باشد که بیمار قادر باشد فراوانی، شدت یا مدت ورزش را برحسب چگونگی تاثیر مثبت بودن آنها برای تحمل درمان، تعدیل کند. همچنین مهم است بدانیم پیامدهای روانی به همان اندازه نتایج بیماری اهمیت دارند بنابراین مزایای روانی باید هنگام تجویز ورزش برای افراد مبتلا به سرطان در نظر گرفته شود.

 

 

      سایت آفتاب              

منبع : http://www.aftabir.com/


مطالب مرتبط
بخش نظرات اين مطلب
بخش نظرات براي پاسخ به سوالات و يا اظهار نظرات و حمايت هاي شما در مورد مطلب جاري است.
پس به همين دليل ازتون ممنون ميشيم که سوالات غيرمرتبط با اين مطلب را در انجمن هاي سايت مطرح کنيد . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .
شما نيز نظري براي اين مطلب ارسال نماييد:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]